fbpx

Świece zapachowe

świece zapachowe

Świece zapachowe to produkty tworzone z najrozmaitszych surowców. Wyróżniamy przede wszystkim:
-świece parafinowe
-świeca stearynowe
-świece z wosku pszczelego

świeca z wosku sojowego

Przyznaj się, czy podczas wybierania świecy, która umili Ci wieczorny relaks i idealnie wkomponuje się w aranżację Twojego pokoju kierujesz się składem, producentem i techniką wykonania? Większość konsumentów zwraca uwagę na trzy podstawowe czynniki: zapach, cenę i wygląd. W niniejszym artykule przybliżymy Ci charakterystykę świec dostępnych na rynku. Podpowiemy po które warto sięgać, a które najlepiej omijać szerokim łukiem.

Świece zapachowe parafinowe

Parafina to najtańszy i niestety najpopularniejszy półprodukt wykorzystywany do produkcji świec. Nie zachęca fakt, iż pozyskiwana jest z frakcji ropy naftowej lub węgla brunatnego. Jakie właściwości niesie za sobą używanie takich świec zapachowych? Otóż naukowcy jednogłośnie oznajmili, że palenie świec wyprodukowanych z parafiny prowadzi do wytwarzania szkodliwych substancji, takich jak benzol, formaldehyd i toluen, które są szkodliwe same w sobie. Unoszące się w powietrzu w zamkniętych pozbawionych wentylacji pomieszczeń tworzą szkodliwą dla naszego zdrowia mieszankę. Produkt ten wpływa negatywnie na nasz układ krwionośny, oddechowy, rozrodczy, immunologiczny, nerwowy, szkodzi również narządom takim jak wątroba czy nerki. Miewasz bóle głowy i stany migrenowe? Zastanów się czy nie przyczyniają się do tego właśnie świece parafinowe i związane z nimi toksyczne substancje, które wnikają do twojego organizmu.

Jeśli myślisz, że na tym koniec złych wieści to musimy Cię rozczarować. Oprócz szkodliwych substancji zawartych w parafinowych świecach są również odpowiedzialne za zwiększenie stężenia dwutlenku węgla w Twoim otoczeniu. Otóż sadza z tych świec porównywana jest do tej, która powstaje z wydzielin samochodowej rury wydechowej. Nie brzmi zachęcająco prawda? A co jeśli powiemy Ci, że parafina to nie jedyny problem? Kolejnym półproduktem wykorzystywanym przy tworzeniu świec jest knot. Aby knot trzymał pion podczas spalania i nie przewracał się z ryzykiem zamoczenia w płynnej cieczy często dodawany do niego… ołów. Wdychanie palonego ołowiu może spowodować problemy z oddychaniem i negatywnie wpłynąć na kondycję naszych płuc.

Rada od nas – pożegnaj się raz na zawsze ze świecami parafinowymi.

Świece zapachowe stearynowe

W skład tej substancji wchodzą: kwasy tłuszczowe (stearynowy i palmitynowy) oraz kwasy nienasycone. Świeca taka może być produkowana z tłuszczów zwierzęcych (np. wołowego) i roślinnych (np. olej palmowy). Świece zapachowe produkowane na bazie takich surowców wzbudzają wiele kontrowersji, a ich właściwości nie są do końca znane. Trwa spór nad szkodliwością tego rodzaju produktów. W Szwecji dla przykładu świece stearynowe są niezwykle popularne i wręcz chełbią i biją po oczach napisami na etykietach „100% stearyny”. Ale czy fakt, że stearyna pozyskiwana jest od zwierząt zachęca do ich kupna? Przed zakupem koniecznie sprawdź etykietę i skład. Jeśli na opakowaniu nie będzie informacji o tym z jakich źródeł został pozyskany półprodukt lub widnieje informacja „produkt odzwierzęcy” najlepiej zostawić taką świeczkę na sklepowej półce.

Świece z wosku pszczelego

Nareszcie, nasze ulubione kategorie – naturalne woski! Wosk pszczeli jest składnikiem w 100% naturalnym, który nie jest poddawany żadnym procesom chemicznym podczas produkcji świec. Skąd pozyskiwany jest owy wosk? Oczywiście z ula! Kiedy plastry spełniły już swoją rolę pszczelarz przetapia je i pozyskuje z nich wosk. Czy spalanie takiego wosku niesie za sobą jakieś konsekwencje? Owszem, ale tylko pozytywne! Otóż podczas spalania takiej substancji wydzielane zostają jony ujemne, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu. Kolejną zaletą naturalnych świec jest fakt, że palą się one zdecydowanie dłużej niż parafina.

Niestety w obecnych czasach wszystko co naturalne i zdrowe ma swoją cenę. Tak jest w przypadku świec zapachowych z wosku pszczelego, które są droższe od tych z parafiny czy stearyny. Jednak czy warto oszczędzać na zdrowiu? Pamiętaj o tym, że dzięki wolnemu i równemu spalaniu taki produkt starczy Ci na o wiele dłuższy czas – ubywa go bardzo niewiele, a jego objętość sukcesywnie równo spala się z naczynia nie zostawiając za sobą pozostałości na ściankach. Jednak przestrzegamy przed jedną ważną kwestią – na rynku znajdziesz wiele świec pszczelich z domieszką parafiny! Zanim postanowisz dokonać zakupu zrób wywiad i dokładnie przeczytaj etykietę! Nie płać kroci za produkt pozornie naturalny!

Świece zapachowe z wosku sojowego

Ostatni, ale według nas najbardziej wart uwagi produkt – soja. Świece produkowane na bazie wosku, który powstaje z ziaren soi i jest w 100% produktem naturalnym. Wosk ten, podobnie jak wosk pszczeli, pali się wolno, równo i nie wydziela toksycznych substancji. Warto jednak zwrócić uwagę na pochodzenie surowca – w naszych czasach soja jest produktem często modyfikowanym genetycznie. Poszukaj świec ekologicznych, które produkowane są z naturalnej, zdrowej soi. Kolejną zaletą wosku sojowego jest fakt, że sam w sobie ma przyjemny słodkawy zapach, a dzięki temu jest doskonałym nośnikiem zapachu. Jakie jeszcze zalety niesie za sobą taka świeca zapachowa?

-równe spalanie – podobnie jak świece z wosku pszczelego, świece sojowe spalają się czysto, wolno, równo i nie pozostawiają osadów na ściankach, ponadto płomień jest praktycznie pozbawiony sadzy i dymu
-pochodzenie roślinne – produkt wegański
odnawialny i biodegradowalny – produkcja soi nie niesie za sobą wyniszczania i wyjaławiania naturalnych złóż. Parafinę produkuje się z ropy naftowej i węgla brunatnego. Powszechnie wiadomo, że złoża naturalne nie są odnawialne i najwyższa pora aby człowiek zaczął je szanować i oszczędzać bo, popęd za bogactwem degraduje naszą planetę. Ponadto podlega biodegradacji czyli jest rozkładany przez mikroorganizmy, bez obawy, że zalegnie w ziemi na setki lat.

Co wybrać w takim razie?

Nasza rada – wybieraj świece zapachowe naturalne. Nie tylko wspierasz tym wyborem środowisko, ale również dbasz o zdrowie swoje, najbliższych, ale również zwierząt, które zamieszkują twój dom. Ważniejsze od ceny są właściwości jakie niosą za sobą świece zapachowe. Jak ognia unikaj parafiny, ołowianych knotów, barwników i sztucznych aromatów. Postaw natomiast na produkty stworzone z naturalnych cieczy, bawełnianych lub drewnianych niefarbowanych knotów, z dodatkiem olejków zapachowych. Wisienką na torcie jest ekologiczne i uniwersalne opakowanie – połączenie szkła i drewna, które nadaje się do recyklingu. Natomiast oczyszczony dostanie drugie życie jako pojemnik na przyprawy, bibeloty lub „doniczkę”, w której posadzisz modne teraz sukulenty.

Dodaj komentarz