JAK ZROBIĆ ŚWIECe ZAPACHOWE?
ROBIENIE ŚWIEC – CO WARTO WIEDZIEĆ?
Robienie świec to świetny sposób na wypełnienie swojego wnętrza przyjemnym aromatem oraz zabicie nudy. Jak się okazuje przygotowanie własnej świeczki może być równie miłe, jak jej wypalanie. Świece stały się ostatnio bardzo popularne, co więcej łatwo je przygotować samodzielnie w domu. Zastanawiasz się na pewno jak zrobić świece zapachowe? Nic prostszego! Aby zrobić świeczkę, potrzebujesz wosku, knota, olejku zapachowego, miski i wybranego słoiczek do zalewania. Przygotowanie pachnącej świeczki to prosta czynność, ale wymaga czasu i cierpliwości. Najtrudniejszym zadaniem będzie dobór półproduktów oraz odpowiednia ich kompozycja. Nie wszystkie elementy możemy ze sobą swobodnie łączyć, żeby osiągnąć upragniony efekt. Jeśli jednak odpowiednio się do tego przygotujemy, przeczytamy kilka poradników na pewno już za pierwszym razem możemy zrobić idealną świecę.
ŚWIECA ZAPACHOWA DIY – JAKIE SKŁADNIKI SĄ POTRZEBNE?
Jeśli chcemy zrobić świece zapachową, będziemy potrzebowali kilku składników:
- Wosk
- Knot
- Kompozycja zapachowa (olejek perfumeryjny lub eteryczny)
- Kawałek taśmy dwustronnej (niektórzy używają kleju na gorąco)
- Słoiczek lub foremka
- Garnek lub naczynie do kąpieli wodnej
- Dwa patyczki do koreczków + gumka recepturka
- Termometr
- Możemy także dodać barwnik lub różne elementy ozdobne (skórka pomarańczy, ziarna kawy, goździki, muszelki, suszone kwiaty, cynamon).
Jeśli mamy już wszystko, możemy zrobić świeczkę zapachową DIY po raz pierwszy.
JAK ZROBIĆ świece zapachowe w domu?
Samo przygotowanie świecy to bardzo prosty proces, który możemy zrobić we własnym domu w kilku prostych krokach:
- Przygotujmy opakowanie na świece. Słoiczki lub foremki umieśćmy na stole lub blacie, aby mieć dużą przestrzeń do pracy.
- Na środku słoika musimy umieścić knot, używamy taśmy dwustronnej do jego przymocowania.
- Gumką recepturką łączymy dwa patyczki do koreczków i pomiędzy nimi zaczepiamy knot idealnie na środku szklanki.
- Musimy roztopić odpowiednią ilość wosku w kąpieli wodnej lub w garnku. Najlepiej użyć wagi kuchennej do sprawdzenia ile g wosku będzie potrzebne.
- Dobrze, żebyśmy w naszym naturalnym wosku sojowym cały czas kontrolowali temperaturę, specjalnym termometrem. Możemy ten punkt również ominąć, tylko nie możemy doprowadzić do przegrzania danego wosku. (więcej informacji na temat temperatury roboczej wosku znajdziemy w karcie charakterystyki – poproś o nią swoje dostawcę).
- Do ciepłego wosku wlewamy aromatyczny olejek oraz mieszamy całość.
- Możemy przez chwilę podgrzewać wosk i dokładnie wszystko wymieszać. Jeśli chcemy zastosować barwnik możesz go teraz dodać.
- Następnie możemy wlać wosk do wybranego naczynia z knotem – foremek lub szklanych pojemników.
- Sprawdźmy teraz czy knot jest idealnie na środku podczas gdy świece będą zastygać, co może trwać nawet do 12 godzin.
- Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i chwilę odczekać.
- Gdy świeczka zastygnie przycinamy knot i układamy składnik dekoracyjny.
Wygląda na to, że nasze pierwsze, wyjątkowe świece są już gotowe! Wszystko udało nam się wykonać samodzielnie, dlatego satysfakcja z ich użytkowania będzie jeszcze większa. Część z nas na pewno pokusi się o przesłanie swoich zapachowych świeczek do najbliższych przyjaciół w celu zaczerpnięcia opinii.
ŚWIECA SOJOWA VS. INNE. kTÓRE WOSKI SPRAWDZĄ SIĘ NAJLEPIEJ?
Jeśli chodzi o wybór wosku do produkcji świec, wiele zależy od preferencji i celu zastosowania. Świeca sojowa, która powstaje z wosku sojowego, to popularna opcja w ostatnim czasie. Jest ona w pełni naturalna, biodegradowalna i pochodzi z rośliny, co zapewnia mniejsze emisje szkodliwych substancji. Pod tym względem najlepiej omijać parafinę czy stearynę, a lepiej postawić na wosk pszczeli, ponieważ chyba nam wszystkich zależy, żeby zrobić naturalne świece. Ponadto każdy z nas zauważył, że na całym świecie odchodzi się od świec parafinowych. Przy wyborze wosku musimy się dowiedzieć czy możemy z niego zrobić świeczkę w słoiku czy konieczne będą foremki na świece. Jedne z nich są do produkcji świec w pojemnikach, inne natomiast do świec wolnostojących.
Kolejnym ważnym aspektem będzie zaczerpnięcie nieco więcej informacji na temat naszego wosku. Dowiedzmy się w jakiej temperaturze możemy z nim pracować. Nie możemy go przegrzać, ponieważ nasze świeczki mogą zwyczajnie nie wyjść. Właśnie do tego idealnie się nada przygotowany przez nas termometr. Kolejną sprawą jest maksymalne stężenie ulubionego olejku eterycznego lub perfumeryjnego, który możemy przelać do naszej domowej świecy sojowej. Pamiętaj, żeby nie przekroczyć maksymalnej dozwolonej aplikacji ale również nie użyć go zbyt mało, żeby świeczka miała dobrze wyczuwalny aromat.
Jeśli już jesteśmy w tym miejscu możemy wykonać nasze świece z naturalnych olejków eterycznych lub olejków perfumeryjnych. Najważniejsze, żeby jedne czy drugie były certyfikowane i sprawdzone pod względem alergii. Wybierajmy zawsze droższe i sprawdzone półprodukty.
JAK WYBRAĆ KNOT DO ŚWIECY?
Knot do świecy stanowi jeden z ważniejszych składników w procesie tworzenia świec. Przy wyborze odpowiedniego knota należy wziąć pod uwagę rodzaj świecy i wosku, który zostanie użyty. Sojowe świeczki najlepiej palić przy użyciu drewnianego lub bawełnianego. Knot drewniany charakteryzuje przyjemnym strzelaniem podczas palenia. Z kolei knot bawełniany pali się równiej i nie przebarwia wosku. Do świec tworzonych samemu DIY, znacznie lepiej sprawdza się bawełniany ze względu na jego łatwość w aplikacji i dostępność. Przy wyborze należy również wziąć pod uwagę rozmiar świecy oraz naczynia, w którym ona zalewana. Naprawdę ważna jest średnica pojemnika oraz ilość wosku sojowego. Sam skład knota jest równie ważny, nie zawsze jest sam sznurek. Niektóre z nich mają dodatki lub są poddawane procesom chemicznym. Używajmy raczej tych naturalnych, niebielonych.
jak zrobić świece zapachowe WYKORZYSTując WOSK ZE STARych ŚWIECZek?
Niekiedy przychodzi nam do głowy idealny pomysł wykorzystania starych świec. Czyli roztopienie wosku, a raczej jego pozostałości, żeby niczym Panoramix przygotować w kociołku magiczną mieszaninę. Zdaje sobie sprawę, że dla niektórych brzmi to jak plan idealny, jednak byłbym za tym, żeby nieco ochłonąć i poczekać. Poczytać nieco więcej o wytwarzaniu własnych świec zapachowych i zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne półprodukty ze sprawdzonego źródła. Używanie starych pozostałości wiąże się z tym, że tak naprawdę nie wiemy, co w nich się znajduje. Zdaje sobie sprawę, że jest to przyjemna drogą na skróty, jednak zachęcam, żeby lepiej zaplanować trasę swojej podróży!