Świece zapachowe – czym kierować się przy wyborze?
Świece zapachowe potrafią stworzyć przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. W zależności od aromatu mogą uspokajać, pobudzać lub poprawiać nastrój. Jednak nie wszystkie świece są tak samo korzystne dla Twojego zdrowia. Najgorsze opinie krążą wokół świec parafinowych i to nie bez powodu. Podczas ich palenia w powietrzu są obecne substancje, które mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Czym można zastąpić świece parafinowe? Jakie świece są najlepsze dla środowiska? Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wybieraniu świecy? Podpowiadamy!
Jaki wosk jest najlepszy?
Już na samym początku definitywnie wykluczyliśmy świece parafinowe. Mogą mieć one niekorzystny wpływ nie tylko na Twój organizm, ale również na środowisko naturalne. W sklepach znajdziesz też świece:
- stearynowe,
- z wosku pszczelego,
- palmowe,
- rzepakowe,
- sojowe.
Te pierwsze są mieszaniną nasyconych kwasów tłuszczowych (palmitynowego i stearynowego) oraz kwasów nienasyconych. Stearyna to substancja pochodna tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Niby wszystko pięknie, bo stearyna nie jest tak szkodliwa, jak parafina. Jednak jest jedno, ALE. To nadal produkt pochodzenia zwierzęcego. Czy naprawdę musisz sięgać po świecę, która została wyprodukowana kosztem jakiegoś zwierzaka? Czy już nie ma przyjaźniejszych dla świata opcji?
Skoro jest tak źle, to na pewno świece z wosku pszczelego muszą być już o wiele lepsze. Tak, ale tylko wtedy, gdy świeca jest zrobiona wyłącznie z naturalnego wosku pszczelego. Jednak producenci często idą na skróty i tną koszty. Dodają do niego na przykład tę szkodliwą parafinę albo stearynę. Jednocześnie nadal reklamują swój produkt jako świece z wosku pszczelego. Nie da się ukryć, że każda z tych świec może być wytwarzana na tak zwanym “blendzie” czyli mieszaninie np. wosku roślinnego z parafiną. Dlatego tak ważna jest świadomość konsumentów, która z dnia na dzień jest coraz większa.
Sojowe świece zapachowe – zalety?
Skoro są one naszym faworytem, to wypadałoby o nich coś więcej wspomnieć. Tak samo, jak w przypadku wosku pszczelego jest to produkt całkowicie naturalny. Wosk otrzymuje się z ziaren soi. Najlepsza jest taka, która nie była modyfikowana genetycznie, czyli noGMO. Świece z wosku sojowego nie zawsze pachną. Dlatego wybierz taką świecę sojową, która nie tylko dobrze się wypalała, ale też miała przyjemny dla nosa zapach. Wystarczy, że sięgniesz po opinię innych klientów na temat danych produktów, żeby zweryfikować czy warto zaufać poszczególnym producentom.
Świece zapachowe w jakim opakowaniu?
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się kupić tanią świecę w plastikowej osłonce. Prawie każdy miał z nimi styczność jeśli nie teraz to, na pewno w przeszłości. Niestety nadal są one dosyć popularne. Przez lata zmieniło się to, że mamy jako ludzkość, coraz większą świadomość, że plastik jest szkodliwy. Jego liczne zalety, w tym również niski koszt produkcji, niestety już nie przebijają wad. Produkty z plastiku rozkładają się przez tysiące lat i zatruwają środowisko. Mnóstwo plastikowych odpadów pływa obecnie w oceanach. Jeżeli nie chcesz się do tego dokładać, to wybierz świecę w szkle lub ceramicznym opakowaniu.
Ekologiczne świece zapachowe mogą być dużo bardziej praktyczne niż te tradycyjne. Dobrym przykładem będą tutaj świece z bambusowymi wieczkami z sillikonową uszczelką. Takie świece o wiele dłużej pachną. Natomiast szklany pojemnik możesz ponownie wykorzystać, gdy wosk się wypali, na przykład do przechowywania śrubek lub spinek do włosów.
Jak wybrać odpowiedni zapach świecy sojowej?
Wszystko zależy od tego, jakie zapachy lubisz i czego w danej chwili potrzebujesz. Aromat może poprawiać nastrój, ułatwiać zasypianie lub działać pobudzająco. Świece sojowe mogą mieć zapachy:
- kwiatowe (peonia lub paczula i jaśmin);
- owocowe (jagoda, kwaśna truskawka, mango, śliwka);
- drzewne i orientalne (drzewo sandałowe, palisander);
- cytrusowe (limonka, melon z arbuzem);
- słodkie (wiśnia, dynia);
- delikatne (lilia, peonia);
Jak prawidłowo palić świece sojowe?
Pewnie już doskonale wiesz, że świece sojowe zapachowe, to dla Ciebie najkorzystniejszy wybór. Przed ich zapaleniem po raz pierwszy, dobrze jest wiedzieć, jak ich używać. Świece sojowe pali się trochę inaczej niż klasyczne – parafinowe.
Instrukcja palenia:
- Pierwsza sesja palenia powinna zająć od trzech do czterech godzin. Wtedy w świecy utworzy się tak zwany ,,basen”. Łatwo możesz sobie wyobrazić to zjawisko. Świeca po prostu roztapia się po same brzegi.
- Możesz ją zapalić maksymalnie na cztery godziny.
- Pamiętaj o tym, że po każdym paleniu musisz oderwać/odciąć kawałek knota. Najlepiej połowę. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko tworzenia się sadzy.
- Nigdy nie zostawiaj świecy sojowej w przeciągu!
- A co najważniejsze nie zostawiaj jej bez nadzoru, to nadal otwarty płomień.