var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = false; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; var dataLayer_content = {"pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["eko","swiece-sojowe"],"pagePostAuthor":"Johny Wick","customerTotalOrders":0,"customerTotalOrderValue":0,"customerFirstName":"","customerLastName":"","customerBillingFirstName":"","customerBillingLastName":"","customerBillingCompany":"","customerBillingAddress1":"","customerBillingAddress2":"","customerBillingCity":"","customerBillingState":"","customerBillingPostcode":"","customerBillingCountry":"","customerBillingEmail":"","customerBillingEmailHash":"","customerBillingPhone":"","customerShippingFirstName":"","customerShippingLastName":"","customerShippingCompany":"","customerShippingAddress1":"","customerShippingAddress2":"","customerShippingCity":"","customerShippingState":"","customerShippingPostcode":"","customerShippingCountry":"","cartContent":{"totals":{"applied_coupons":[],"discount_total":0,"subtotal":0,"total":0},"items":[]}}; dataLayer.push( dataLayer_content ); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= '//www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-5PZS5RC');

Czym jest sojowa świeca zapachowa?

Eko

świeca sojowa dekoracja

Autor: Johny Wick

Komentarzy: 0

Czym jest sojowa świeca zapachowa?

sojowe świece zapachowe w twoim domu

Obecnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów świec. Te pachnące cuda mogą być produkowane z różnych substancji – parafiny, stearyny, wosku sojowego i wosku pszczelego. Na którą warto postawić? Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie na sojowe świece zapachowe. Dlaczego? Czym różnią się te produkty? Jakie posiadają właściwości? Co wyróżnia soję jako najlepszy produkt używany do produkcji świec? Już spieszymy z odpowiedzią!

Przyjrzyjmy się pokrótce dostępnym rodzajom świec.

Świece parafinowe

Prawdopodobnie najtańsze i najbardziej szkodliwe ze świec. Parafina pozyskiwana jest z frakcji ropy naftowej i frakcji smół z węgla brunatnego. Działania mające na celu pozyskanie surowca, przyczyniają się do degradacji złóż naturalnych. Jest to jeden z argumentów przeciw nabyciu świecy parafinowej. Istotnym jest fakt, że zawarte w niej substancje podczas spalania podnoszą stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu (zwłaszcza jeśli jest ono zamknięte i słabo wentylowane) oraz wydzielają szkodliwe substancje takie jak: formaldehyd, benzol i toluen. Dlaczego wdychanie tych oparów jest szkodliwe? Otóż przyczyniają się one do powstawania problemów z układem nerwowym, oddechowym, krwionośnym, rozrodczym, mają działanie kancerogenne oraz wpływają negatywnie na naszą wątrobę. Świece parafinowe są produktem tanim, w związku z czym nie spodziewajmy się, że półprodukty użyte do ich produkcji będą dobrej jakości. W takich świecach poza szkodliwą parafiną znajdują się także knoty naszprycowane ołowiem i sztuczne olejki zapachowe.

Świece stearynowe

Powstają z mieszaniny nasyconych kwasów tłuszczowych (palmitynowego i stearynowego) oraz kwasów nienasyconych. Stearyna może być pochodną tłuszczów zwierzęcych lub roślinnych. W przeciwieństwie do parafiny nie jest tak szkodliwa, a producenci chełpią się umieszczając na swoich etykietach napisy „100% stearyna”. Jednak czy aby na pewno jest to produkt godny uwagi? Otóż, tak jak wspomnieliśmy niektóre z tych świec mogą być produktami odzwierzęcymi i daleko im do posiadania certyfikatu „vegan friendly”. Czy aby na pewno chcesz rozkoszować się zapachem peonii kosztem naszych zwierzęcych przyjaciół? Skoro masz wybór – przeczytaj etykietę i wybierz świecę, która jest pochodną rośliny, a nie czworonoga. Jeśli natomiast producent nie określił bezpośrednio z czego pozyskiwana jest stearyna lepiej taką świeczkę zostawić na sklepowej półce.

Świece z wosku pszczelego

Produkt w 100% naturalny, pozyskiwany z przetopienia plastrów, które spełniły już swoją rolę w ulu. Jest to surowiec niepoddawany procesom chemicznym, a świeca z niego wykonana pali się dłużej, równo, czysto i nie wydziela do otoczenia szkodliwych substancji. Niestety kombinacje składu bywają różne – otóż producenci często dodają do wosku parafinę, przez co świeca traci swoje zdrowotne właściwości. Przy kupowaniu świecy z wosku pszczelego koniecznie zwróć uwagę na skład – postaw na czysty produkt, unikaj mieszanek.

Przybliżyliśmy już w skrócie charakterystykę i właściwości świec parafinowych, stearynowych i tych wykonanych z wosku pszczelego.

Świece sojowe

Ale co ze świecami sojowymi? Otóż – najlepsze zostawiliśmy na sam koniec!

Przede wszystkim wosk sojowy – podobnie jak wosk pszczeli, jest produktem w 100% naturalnym. Pozyskiwany jest z ziaren soi, często wolnej od wszelkich modyfikacji genetycznych. I ze względu na to, sojowe świece zapachowe są ekologiczne. Sam wosk sojowy posiada zapach – jest to delikatny, słodki i pudrowy aromat, który dzięki nieznacznej woni jest doskonałym nośnikiem zapachu i idealną bazą przeznaczoną do komponowania z olejkami eterycznymi. Kolejną kwestią jest fakt, że produkty powstałe na bazie wosku sojowego nie zawierają pestycydów, substancji uzdatniających, a w procesie spalania nie wytwarzają się żadne substancje szkodliwe.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wosków sojowych:

  • miękki – przeznaczony do zalewania w pojemniki – szklane, ceramiczne, aluminiowe. Najczęściej produkowane są z niego świece przeznaczone do masażu i woski zapachowe.
  • twardy – używany głównie do produkcji świec filarowych. Kiedy zastyga charakteryzuje się gładką powierzchnią, dlatego można w niej rzeźbić i tworzyć figury o najróżniejszych kształtach.

Za co kochamy świece sojowe

Oto najważniejsze dobroczynne właściwości sojowych świec zapachowych:

  • Czyste spalanie – charakteryzują się czystym płomieniem, praktycznie pozbawionym sadzy i dymu. Wosk sojowy spala się wolno i dokładnie – na ściankach naczynia nie pozostaje żaden osad oraz resztki niewykorzystanego produktu.
  • Produkt odnawialny – jak dobrze wszystkim wiadomo złoża surowców naturalnych są na wyczerpaniu. Soja jest rośliną, którą można siać i siać, zbierać plony i tworzyć z niej cuda. Produkcja soi nie jest w żaden sposób szkodliwa dla Matki Ziemi i nie wyjaławia jej tak, jak pozyskiwanie ropy czy węgla.
  • Biodegradowalność – jako produkt roślinny może być rozkładany przez wszelkie mikroorganizmy. Z pewnością nie ma ryzyka obciążania środowiska – zwłaszcza gleb – szkodliwymi i zalegającymi setki lat odpadami.
  • Bezpieczny dla środowiska – wosk sojowy nie generuje do atmosfery szkodliwych substancji. Możesz mieć pewność, że świece te nie zaszkodzą twojemu zdrowiu, ani żadnemu z pozostałych domowników, w tym kudłatym pupilom.
  • Ekonomiczność – wosk sojowy pali się o wiele dłużej niż parafina czy stearyna – jest to spowodowane niską temperaturą spalania.
  • Bezpieczeństwo – godnym uwagi jest fakt, że w przypadku bezpośredniego kontaktu z rozgrzanym woskiem nie dojdzie do aż tak poważnych oparzeń jak w przypadku poparzenia się stopioną parafiną.
  • Łatwość sprzątania – wosk sojowy można w prosty i łatwy sposób sprać lub usunąć z powierzchni, nie pozostawia trwałych i tłustych plam.
  • Uniwersalność – oprócz wykorzystywania do produkcji świec, wosk sojowy znajduje zastosowanie w kosmetyce. Na jego bazie produkowane są kosmetyki, a sam surowiec wykorzystywany jest w salonach kosmetycznych do różnego rodzaju zabiegów. Posiada on właściwości natłuszczające, zmiękczające i odżywiające.

Nie tylko świeca…

Czy trzeba dodać coś jeszcze, aby przekonać Cię, że świeca wyprodukowana z wosku sojowego to jedyny i najlepszy wybór?

Z pewnością poza naturalnym woskiem pozostałe półprodukty wykorzystywane do tworzenia świec, również są ekologiczne i najwyższej jakości. Weźmy pod lupę nową łódzką markę Johny Wick. Johny produkuje sojowe świece zapachowe ze 100% ekologicznego wosku sojowego, niebielonych bawełnianych knotów oraz certyfikowanych olejków zapachowych. Całą kompozycję zalewa do szklanych słojów przykrywanych drewnianym wieczkiem, które nie tylko są przyjazne środowisku, ale również mogą otrzymać drugie życie – po spaleniu świecy wystarczy umyć naczynie i cieszyć się nowym pojemnikiem na przyprawy czy bibeloty. Można także wyhodować w nich nowe życie używając naczynia jako doniczki dla drobnych roślin pokojowych.

I nadszedł ten moment – wchodzisz na stronę sklepu, zamawiasz sojowe, zapachowe cudo i co dalej? Pamiętaj, że aby w pełni i na długo cieszyć się pięknym zapachem olejków i podziwiać ciepły blask płomienia należy wprowadzić w życie kilka zasad dotyczących korzystania z naturalnych zapachowych świec.

  1. Jeśli palisz sojowe świece zapachowe codziennie – nie przesadzaj z czasem. Wielogodzinne palenie się olejków i wosku wcale nie musi być tak dobroczynne jak mogłoby się wydawać. Ogranicz się do 3-4h i pamiętaj, aby po jej użyciu wietrzyć pomieszczenie. Nie zapalaj też kilku świec na raz – jedna w zupełności wystarczy.
  2. Przed każdorazowym użyciem świecy należy odrobinę skrócić knot (o około 5mm) .Pozwala to zminimalizować ryzyko powstawania sadzy.
  3. Świecę przechowuj przykrytą. Wieczko to nie tylko ładna ozdoba naczynia.

Dodaj komentarz