var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = false; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; var dataLayer_content = {"pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["swiece-sojowe","wystroj-wnetrz"],"pagePostAuthor":"Johny Wick","customerTotalOrders":0,"customerTotalOrderValue":0,"customerFirstName":"","customerLastName":"","customerBillingFirstName":"","customerBillingLastName":"","customerBillingCompany":"","customerBillingAddress1":"","customerBillingAddress2":"","customerBillingCity":"","customerBillingState":"","customerBillingPostcode":"","customerBillingCountry":"","customerBillingEmail":"","customerBillingEmailHash":"e3b0c44298fc1c149afbf4c8996fb92427ae41e4649b934ca495991b7852b855","customerBillingPhone":"","customerShippingFirstName":"","customerShippingLastName":"","customerShippingCompany":"","customerShippingAddress1":"","customerShippingAddress2":"","customerShippingCity":"","customerShippingState":"","customerShippingPostcode":"","customerShippingCountry":"","cartContent":{"totals":{"applied_coupons":[],"discount_total":0,"subtotal":0,"total":0},"items":[]}}; dataLayer.push( dataLayer_content ); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= '//www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-5PZS5RC');

Świeca ozdobna

Świece sojowe

świece dla domu

Autor: Johny Wick

Komentarzy: 0

Świeca ozdobna

świeca ozdobna w łazience

Świeca ozdobna, niby banalny dodatek, jednak wiele wnosi do każdego wnętrza. Potrafi ona odmienić atmosferę pomieszczenia zapachem, blaskiem płomienia i designerskim opakowaniem. Nie tylko daje światło, ale również zdobi nasz dom, otula aromatem, koi i relaksuje. Czymże byłaby romantyczna kolacja bez blasku świec, masaż bez aromaterapii? Świece pełnią ważną funkcję podczas wykonywania codziennych czynności – nie tylko upiększają przestrzeń i cieszą nasze oczy, ale również relaksują, odprężają i koją nerwy.

Na rynku znajdziemy całą gamę zapachów. Niektóre aromaty działają kojąco, inne energetyzująco, a jeszcze inne zmysłowo. Niestety tak jak w przypadku każdej kategorii produktów, świeca świecy nierówna. W niniejszym artykule podpowiemy na jakie świece warto zwrócić uwagę, a jakich zdecydowanie unikać.

Pochodzenie świec ozdobnych ma znaczenie

Niestety większość tego typu produktów, zwłaszcza tych tańszych, w ogóle nie pachnie, a jeśli już coś czujemy to swąd parafiny i aromatów niewiadomego pochodzenia. Dzieje się tak dlatego, że znaczna część taniego asortymentu produkowana jest w Chinach. Konsumenci nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że o ile po świecy kupionej w pobliskim sklepiku bądź markecie możemy spodziewać się z jakiego kraju pochodzi, tak świece kupione w sieciówkach, znanych firmach odzieżowych z pozoru sprawiają wrażenie dóbr nieco bardziej luksusowych. Świece ze znanych nam sklepów nie różnią się niczym od świec marketowych poza etykietą i oczywiście ceną. Jeśli już planujesz kupić chińską świecę udaj się do sklepu z tańszym asortymentem. Parafina to parafina, nieważne czy posiada firmową metkę. Czy warto zatem nabijać kieszenie wielkim firmom produkującym świece na taśmie produkcyjnej?

Nasza rada: kupuj świece u lokalnych producentów. Możesz mieć wówczas pewność, że świeca zrobiona ręcznie w pobliskim zakładzie będzie bardzo dobrej jakości. Wspierając rynek krajowy zyskasz solidnie wykonany produkt oraz również zmotywujesz rodaków do rozwoju i rozszerzenia asortymentu. Ludzie pragną odrobiny luksusu i zadowalającej jakości. Produkty wytwarzane w małych lokalnych pracowniach przeważnie oprócz swoich walorów zapachowych czy ekologicznych, przybierają również postać świec ozdobnych.

Czytaj etykiety świec

Jak to się dzieje, że jedne świece palą się dłużej, pachną intensywniej, równo się spalają? Wszystkie te czynniki zależą od produktów z jakich powstała świeca. Świece ozdobne dostępne w sklepach dzielimy na: parafinowe, stearynowe, z wosku pszczelego i wosku sojowego. Już na tym etapie możemy powiedzieć, że dwa pierwsze rodzaje możesz od razu pominąć. W kategorii świec nie ma nic gorszego dla zdrowia i środowiska niż parafina. Kilka słów o niej:

Otrzymuje się ją z ropy naftowej lub smoły węgla brunatnego. Aby zaoszczędzić większość producentów parafinowych świec produkuje je z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej. Podczas spalania parafina wydziela do atmosfery wiele toksycznych substancji, jak choćby toluen czy benzen. Związki te posiadają właściwości kancerogenne, wpływają szkodliwie na układ oddechowy, krwionośny, nerwowy, immunologiczny, rozrodczy, szkodzą organom takim jak nerki i wątroba, mogą wywoływać podrażnienia oczu, śluzówek, obniżać koncentrację i zdolność uczenia się, a także działać szkodliwie na skórę. Nie pociesza fakt, że na uboczne skutki palenia parafiny narażone są nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, alergicy, astmatycy i zwierzęta. Dodatkowo do produkcji kompletnej świecy wykorzystywane są tanie knoty, które w składzie zawierają ołów i niewiadomego pochodzenia aromaty, rzadko kiedy naturalne.

Świece stearynowe również mają swoje za uszami. Stearyna to mieszanina nasyconych kwasów tłuszczowych (palmitynowego i stearynowego) oraz kwasów nienasyconych. Produkowana z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. I w tym tkwi cały ambaras. O ile produkcja roślinna (np. z oleju palmowego) nie wydaje się niczym nadzwyczajnym, tak tłuszcz pozyskiwany odzwierzęco (np. tłuszcz wołowy) wzbudza kontrowersje i niejeden weganin może być tym faktem zniesmaczony.

Nasza rada: dokładnie sprawdź skład i pochodne półproduktów. Unikaj świec ozdobnych, kolorowych, pstrokatych, które są niewiadomego pochodzenia. Postaw na produkty naturalne, takie jak wosk pszczeli i sojowy, które cechuje wysoka jakość. Świece z naturalnych wosków są biodegradowalne, ekologiczne, wegańskie i przyjazne dla środowiska.

Świeca ozdobna, wygląd też jest ważny

Świece zapachowe są w różnych wersjach – w szklanych bądź gipsowych słojach, z drewnianą lub metalową pokrywką, na podstawce, w lampionie, itp. Zwykle konsumenci starają się wkomponować świecę jako dodatek do konkretnego wnętrza. Świeca ozdobna ma pasować do stylu w jakim urządzone jest mieszkanie, pokój, biuro, gabinet kosmetyczny, ośrodek SPA, itd. Na co powinno się zwracać uwagę poza spójnym designem?

Wielu producentów szczyci się, że ich produkty są ekologiczne, wegańskie, w 100% naturalne. Ale zapominają o najważniejszym. Świeca to nie tylko zawartość, to również zewnętrze jakie stanowi opakowanie. Co z tego, że przedmiot wyprodukowany jest z najwyższej jakości składników, skoro w dobie wojny ekologicznej i plastikowych oceanów producent zwieńcza swoje dzieło plastikowym wieczkiem, plastikową etykietą i równie plastikowym opakowaniem prezentowym bądź ochronnym (mowa tu np. o folii bąbelkowej, plastikowych ozdobach, itp.).

Nasza rada: poza spójnym stylem postaw na świeca ozdobna rozlane do szklanych słojów wielokrotnego użytku. Zwróć uwagę, aby wieczko było drewniane, etykieta najlepiej papierowa, a świeca opakowana w papier, naturalny sznurek i karton. Możesz mieć pewność, że firma, która przykłada wagę do ekologicznych rozwiązań w każdym aspekcie produkcji jest warta twojej uwagi i godna zaufania.

Świeca ozdobna i jej zalety

Oprócz dbałości o środowisko i wspierania lokalnego handlu, nie zapominajmy o tym czemu ma służyć zakup świecy. Otóż świeca ozdobna ma być nie tylko dodatkiem do mieszkania, ma również sprawić Ci przyjemność i pobudzić twoje zmysły. Nie trzeba mówić jak ważnym zmysłem jest węch. O ile inne zmysły jak wzrok czy słuch możemy przytłumić, z węchem nie jest już tak łatwo. Ważne jest aby nuty zapachowe odpowiadały Ci w 100%, koiły zmysły i cieszyły nos. Unikaj zapachów od których dostajesz bólu głowy, a nos staje się bardziej wrażliwy. Przyjemność jaką niesie za sobą zapach oddziałuje na nasze emocje, odczuwanie przyjemności, relaksu. Dopasuj aromat do swoich potrzeb – na letnie dni wybierz owocowe, energetyzujące nuty. Pragniesz ukojenia? Postaw na aromat lawendy, wanilii, piżma. Święta Bożego Narodzenia za pasem? Wiele firm oferuje edycje limitowane gdzie znajdziesz świece o zapachu pierniczków, lasu iglastego, przypraw korzennych, kakao i pomarańczy. Producenci oferują wiele gam zapachowych, nic tylko testować!

Nasza rada: podczas wyboru zapachu nie kieruj się tylko i wyłącznie zmysłem węchu, ale również zdrowym rozsądkiem. W tym przypadku również warto zerknąć na etykietę. Producent może zapewniać, że świeca jest wykonana z naturalnego wosku, ale dodane olejki mogą odbiegać od tych dobrej jakości. Sztuczne, chemiczne zapachy mogą być jednym z powodów powstawania migren i dyskomfortu dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem lub astmatykiem.

Dodaj komentarz